REDEMPTION ISLAND: CELKOVÁ BILANCE

25. května 2011 v 22:07 | Zeck |  ČLÁNKY

15. května nám skončila již 22. řada, která přinesla nového vítěze, nové emoce a nové zajímavosti. Poprve v historii byl představen Redemption Island a dle informací na reunion-show má být znovu zaveden i v Survivor 23: South Pacific. Zda se ovšem osvědčil a hlavně splnil svůj účel, nad tím se pojďme zamyslet. Průběh soutěže, důležité okamžiky, zásadní blindsidy a hlavní strůjce zábavnosti této řady, tyto věci se pokusíme rozebrat v tomto článku.RUSSELL HANTZ & BOSTON ROB:
Souboj Russella a Roba byl hlavním tahákem této řady. Každý s napětím očekával podobné emoce a soupeření jako v kmeni Villains, ve 20. řadě. Od prvního dne ale bylo jisté, že nic podobného tentokrát očekávat nemůžeme. Russell nastoupil do této řady se stejnou taktikou a stylem hry jako do všech předchozích. Ani na vteřinu nepomyslel, že by přehodnotil svojí strategii a pokusil se o něco jiného než o velké gesta a sebevědomí. To ho nakonec taky stálo život v soutěži a hlavní aliance Zapatery se s ním vypořádala až s překvapivou lehkostí. Rob místo toho od prvního dne dbal na to, aby si utvořil spojenectví s mladšími lidmi v Ometepe a jako tajného žolíka měl v záloze připraveného Phillipa. Odstranil pro něj největší hrozby v prvních dnech soutěže a s neuvěřitelnou lehkostí došel až do finále.


REDEMPTION ISLAND:
Ostrov Vykoupení se zpočátku zdál jako dobrý nápad, který může přinést do ztrouchnivělého formátu Survivora příjemné osvěžení. Jednalo se o doposud největší zásah do základních pravidel hry od zavedení tajných imunit v Panamě (respektivě prvního objevení tajné imunity v Guatemale). Redemption Island doprovázel celou soutěž až do final 4, a to se ukázalo jako největší chyba. V základní fázi hry kde proti sobě stály kmeny Ometepe a Zapatery, se RI jevil jako dobré "odkladiště" vypadnutých hráčů, kterým dával naději pro návrat do hry. Pokud by přestal fungovat při sloučení kmenů, nikdo by jistě neměl žádné výtky proti této novince. RI ovšem skončil až ve finálovém díle a díky němu v něm bylo 8 aktivních hráčů, což je sice skvělý způsob jak udržet pozornost fanoušků jednotlivých hráčů až do poslední epizody, ale zároveň to zcela degraduje celý smysl Survivora. 50% hráčů ze začátku řady ve finálovém díle? RI může i za to, že za celou řadu jsme neviděli jediný samostatný souboj o odměnu, při kterém se vždy ukáže hierarchie kmene a jak všichni víme, ta může hezky zamíchat kartami. Ztráta smyslu v jakém pořadí kdo vypadnul zapříčinila i to, že poprve od roku 2000 nebyl ve finálovém díle klasický ceremoniál, při kterém se pálily pochodně a vzpomínalo na vypadnuté hráče.


BLINDSIDY:
Ostrov Vykoupení nepřímo může i za to, že dva největší blindsidy řady byly spáchány na jednom hráči. Právě Matt a jeho naivita připravila dva nejlepší podrazy za celou hru. Poprve věřil, že je pevnou součástí Robova spojenectví a dokud je ve hře Phillip, nemusí si dělat starosti sám se sebou. Podruhé byl vyřazen za svojí naivitu, nebezpečnost a oblíbenost. Ostatní překvapivé vyloučení se už nesly v méně honosném stylu a ani CBS si nedávala práci s jejich umělým vyhrocováním (dramatická hudba, reklama uprosřed rady), protože dopředu každý divák počítal, že daný hráč odejde. Právě mírná impotence kmenových rad se váže k dalšímu tématu, které stručně rozebereme.


NEJZAJÍMAVĚJŠÍ HRÁČI ŘADY:
I když cca. prvních 5 dílů vykazovalo velkou potenci, člověk se nemohl nabažit dějem a měl neustále pocit, že neviděl všechno. Od sloučení měl pocit, že vidí i to, co viděl nechtěl. Podobný problém měla jistě i střižna CBS, protože po sloučení byly náplně epizod zcela prázdné a chvílemi dokonce připomínaly prázdnost českého Trosečníka. Za vše mohla skvělá taktika Roba a nulová taktika všech okolo. Hledat tedy zajímavé hráče v této řadě, je jako hledat diamant v kravské koblize. Přesto se objevilo pár zajímavých jmen, které dopomohly k celkové zábavnosti řady (Rob je záměrně vynechán).

Phillip: I když právě Phillip patřil mezi nejméně oblíbené a spoustě lidí spíše lezl krkem. Právě on byl nejzajímavější personou této řady. Po celou hru působil jako mentálně labilní člověk, který si kladl nereálné požadavky a sám sebe považoval za indiána, reinkarnaci svého pradědy, jasnovidce a specialistu. Pokud někomu připomínal Coache z Tocantins, pak právě tito dva mají k sobě typově nejblíže. I proto se jejich jména často skloňují s případným návratem ve 23. řadě, kam mají opět přistát i dvě hvězdné jména.

Matt: Matthew a jeho reklama na Boha provázela celou řadu jako zdlouhavý smrad, který nechce opustit toaletu. V ateistické České republice jistě musely jeho proslovy spíše unavovat než vzbuzovat kladné ohlasy. V silně věřících Státech budil dojem přesně opačný. Matt ale vedle sebedojímání a automatickému odevzdání svých schopností imaginárnímu Bohu, předvedl i jistou schopnost přežívat a vyhrávat duely na Ostrově Vykoupení. I když jako hráč nemůže být posuzován, jako trosečník si vedl brilantně. Pokud by se objevil ve starších řadách, kde taktika nebyla hlavní náplní hry, ale jen její součástí, pak by jistě slavil úspěch.

Grant: Grant po skvělém začátku, kdy svými individuálními schopnostmi dopomohl Ometepe ke skvělé početní výhodě ve sloučení, trochu ustoupil do povzdálí. Kvalitně promíchané soutěže o individuální imunity mu neumožnily dlouhou šňůru vítězství, ale přesto zanechal dojem sympaťáka řady, který se u jeho typu hráče často nevidí. Jako jeden z mála fyzicky vzdatných hráčů s dobrými výsledky v soutěžích si nenárokoval žádné privilegia, nenárokoval si vedení a nebyl ani zákeřný. Naopak působil skromným dojmem a asi každý by s nim zašel na pivo (ženy možná i někam jinam).

Ashley/Natalie/Andrea: Všechny tři došly v soutěži daleko, všechny tři neměly moc kvalitní rozhodovací schopnosti a všechny tři neudělaly hlavní tah v soutěži. Nezradily Roba a nedostaly tím šanci vyhrát 1 000 000 dolarů. Pokud ale bereme v potaz zajímavost hry, pak všechny tři měly svůj význam. Natalie byla historicky nejmladší hráčkou v historii soutěže, Andrea byla velmi dobrá v soutěžích a projevila několik zajímavých strategických myšlenek a Ashley zatápěla Robovi v poslední fázi hry a ač minimálně, přesto dopomohla k větší zajímavosti finále.


FINÁLE ŘADY:
Pro mě osobně bylo finále této řady jedno z nejslabších, které jsem viděl. Nádherný úvodní sestřih, který otevřel celý finálový díl (v USA je jeho součástí i reunion show) sliboval zajímavou epizodu, která po nudném sloučení konečně přinese pár zvratů a emocí. Nakonec se ukázalo, že nejzajímavější a nejvyhrocenější stránkou finále byl poslední souboj na Redemption Island. Asi nejmarkantnější nudou byla samotná finálová kmenová rada. Jediný, kdo postavil svojí řeč kvalitně a v podstatě se v ní obhájil, byl Rob. Natalie i Phillip naopak Roba podpořili svojí úvodní řečí a pak se jen bránili slabým dotazům poroty, které byly samy o sobě rovněž zklamáním. Aby toho nebylo málo, už tak jistého vítěze Roba ještě veřejně podpořil i sám porotce (David), který ještě všem nerozhodnutým zdůraznil, proč by měli hlasovat právě pro něj. Rob tedy zvítězil zcela jasně a bez problémů, ztratil pouhý jeden hlas, který mu sebral Phillip. Rob je ovšem vítězem zcela zaslouženým, hrál celou dobu nejlépe, měl asi jako jediný skutečnou strategii a nikdo mu ohledně taktiky nesahal ani po kotníky. Na druhou stranu hrál počtvrté, proti sobě měl zcela neškodné hráče, kteří působili až amatérským dojmem na to, že prošli složitým castingem, a ze začátku hry se dopustil pár chyb, které by se mu v All Stars řadě vymstily. Přesto svojí předvedenou hrou patří mezi nejlepší vítěze v historii Survivora a pravděpodobně na něj můžeme zapomenout i v budoucích All Stars řadách, které nás jistě ještě čekají. Rob si splnil svůj sen, vyhrál Survivor a narozdíl od Russella se už pravděpodobně ani sám zúčastnit dalších řad nechce.


CELKOVÉ ZHODNOCENÍ:
Survivor Redemption Island začal s ohromným potenciálem, který by se dal přirovnat k All Stars výběrům, ale postupně ztrácel tempo, ztrácel na zábavnosti a začal zklamávat i na poli hráčských strategií a předvedené hry. Rob a jeho cesta na vrchol tvořila hlavní zábavnou linii této řady. Bohužel, nikdo asi neočekával fakt, že ostatní hráči budou až natolik neškodní, že Robova hra přestane bavit také. Jediné co občas vytrhlo všední nudnost epizod z letargie, byl Phillip a jeho bláznivé výstupy, ale v podstatě i ty se postupem času okoukaly. Můžeme jen polemizovat jak kvalitní by tato řada byla bez Roba, zda by si to ostatní hráči dokázali plnohodnotně rozdat, nebo by se vše stočilo do stylu Nikaragui a její totální impotence. Další sezóna se odehraje opět na Samoe (S19 + S20) a bude jen na nových soutěžících, co předvedou. Bohužel, poslední trend je takový, že od Micronesie se až na občasné vyjímky noví hráči neukazují v moc dobrém světle. Jestli v Americe došly zajímavé osobnosti, nebo jen nebyly dobře vybrané pro jednotlivé řady, na to třeba částečně odpoví Survivor South Pacific, u kterého nebudeme na podzim tohoto roku chybět!


HODNOCENÍ S22: REDEMPTION ISLAND: 65%

( soutěže: 70%, RI: 30%, obsahy dílu: 70%, kmenové rady: 60%, zábavnost: 70% )


Obrovské díky letí bobbymu_cz (75 nahraných epizod pro kdoprezije.blog.cz), exitusovi (14 přeložených epizod) a terzovi (1 přeložená epizoda), zároveň děkujeme i fanouškům na FB, kteří sdílí a rozšiřují českou komunitu o další své přátelé.

-
Zeck 25 .05. 2011
 


Komentáře

1 Nick Flyer Nick Flyer | E-mail | Web | 25. května 2011 v 22:45 | Reagovat
2 OK OK | 26. května 2011 v 19:19 | Reagovat

Bohužel slabota! To, co dělá Survivora tím, čím je, pomalu začíná mizet.

Krásné úvodní znělky s většinou novou originální verzí Ancient Voices, získávání nových schopných hráčů pro budoucí "Allstars". Většina pozornosti se soustředí na 2 bývalé a známé. Možná i proto se nováčci nedostali do hry. Kdoví, jak by třeba hrála Sandra na Pearl Islands, kdyby jí tam šupli Hatche nebo Ethana. Dvojnásobnou vítězkou by určitě nebyla.

O odměnách se ani nemá cenu moc zmiňovat, takové to uvědomění lidí, že vidí, že jsou jinde, než si myslí, je pro hru strašně důležité a zcela jí to zamíchá.

Momentálně sleduju a vzpomínám na 8. řadu s Allstars. Žádné imunity, Redemptiony apod a hra má neuvěřitelný spád, tempo, zápletky atd atd.

Tak snad po Jižním Pacifiku CBS dojde, že Redemption není Exile a vrátí se třeba zpátky ke kořenům. Nebylo by to vůbec na škodu.

3 Zeck Zeck | 26. května 2011 v 21:32 | Reagovat

Mluvíš mi tak trochu z duše. Také jsem vyrostl na starém formátu Survivora a nedám na něj dopustit. On se pravděpodobně časem ukáže, že Redemption Island je stejně zbytečný a rušivý prvek hry jako Exile Island, ten byl také zaveden jako ohromný bomba a nakonec z něj tiše upustilo. Sám doufám k návratu ke kořenům, ale pro moderního diváka už to není nic extra.

4 OK OK | 26. května 2011 v 21:44 | Reagovat

Mně to připadá tak, že jak dřív šlo v Survivorovi o přežití a ten, kdo vyhrával soutěže byl borec, tak teď je trend takový, že jsou ohromné nároky na sociální stránku hry a vyhrávají "fyzicky" slabší hráči.

A těmi různými Islandy a podobnými "vychytávkami" se to ještě víc zhoršuje a mezera je větší a větší.

Třeba i taková Mikronésie byla perfektní a to tam imunity a kdeco podobného byly hlavním tématem. Ale fakt je ten, že pokud není člověk schopný se udržet, zajistit si místo atd a je vyloučen - nemá tam už víc co dělat, i kdyby vyhrál 50 soubojů a modlil se k 5 bohům.

"Dostaneš příležitost na návrat do hry" - největší katastrofa pro Survivora.

5 Sara98 Sara98 | 27. května 2011 v 13:09 | Reagovat

Mě tam chyběly soutěže o odměnu právě z důvodu rozdělení skupiny. Vítěz + 2 vybraní, den např. na jachtě... Třeba by se podařilo někomu ze Zapatery otevřít oči Robovým poskokům. Takhle měl Rob pořád všechno pod kontrolou a šance na nějaký zvrat prakticky nulové.
Já jsem z téhle řady dost zklamaná a otrávená. Pořád nevím, jestli je Rob tak geniální nebo tam s ním byla jen banda blbců.
A myslím, že pravidla s RI a bez těch výše zmíněných odměn mu taky dost pomohly...

6 lukáš lukáš | E-mail | Web | 27. května 2011 v 13:34 | Reagovat

Jsem z posledního Survivoru zklamán. Koukám na Survivor S07 Pearl Island a jsem tak nadšený po prvních dílech. Naprostá bomba, už od začátku díl plný překvapení, nutnost sehnat si ve vesnici materiál, jídlo, samotné soutěže, prostě paráda. Takhle má vypadat Survivor a né to co tam předvádějí teď.. samí pí... s prominutím, bohužel

7 Lulucicie Lulucicie | 27. května 2011 v 13:57 | Reagovat

Ty jo mě napadlo proč by se na RI nemohla dát HII skrytá imunita? coo? To by bylo zajímavé ne?

8 Weasley Weasley | 28. května 2011 v 1:34 | Reagovat

Hmmm, ako celkom v poho text, niekde súhlasím, niekde nie, ale spojenie "imaginárnímu Bohu" si si mohol odpustiť. Je to zbytočne urážajúce a z môjho subjektívneho pohľadu ubral dosť veľa z hodnoty článku.

9 Zeck Zeck | E-mail | 29. května 2011 v 13:01 | Reagovat

Myslel jsem to tak, že místo toho aby chválil sebe, neustále mlel o tom, že to tam za něj skoro vyhrává samotný Bůh. Skoro jsem měl pocit, že Bůh je 19. hráč Redemption Island. Jestli někdo v něco věří, fajn, ale ať si to nechává pro sebe.

10 David David | 1. června 2011 v 11:52 | Reagovat

Na stranu druhou nezapomínejme, že rozpočet na Survivora se kvůli krizi ztenčuje a vypustit odměny a nahradit je RI, je dalším nástrojem, jak ušetřit. Ono pronájem vrtůlníků a různých hotelů na lukrativních místech taky nebude za pár dolarů. I když na zábavnosti a na zvratech to ubírá také, o tom žádná. Např. v Survivorovi 4: Marquases tahle soutěž způsobila ohromný zvrat a bůhví, jak by průběh hry běžel dál, kdyby se i tehdy o soutěže nehrálo a pár lidem to neotevřelo oči.
Další věc je, že možná chtěli "ulehčit" cestu Robovi. Když si to tak vezmete, tak vždy mu cestu za vítězstvím resp. do finále překazil nějaký zvrat ve hře, ať už to bylo promíchání týmů na Marquesas, nebo tajné imunity (a blbost Tysona :D) v All staru Heroes vs. Villains. V této řadě sice tajné imunity také byli, ale nebyl to hlavní zvrat ve hře, kterým měl být RI a o kterém věděli všichni dopředu a když si to tak vezmete, zas takový zvrat to není, pokud to uchopíte tak, jak to uchopil Rob. Když se někdo z RI vrátí, tak ho prostě hnedka vrátíme zpátky a jede se v plánu dál, jen o jednu kmenovou radu později.
Jinak já si tuhle sérii užíval. I když mi chyběly soutěže o odměnu a RI mě moc nenadchl, tak jsem rád pozoroval Robovu cestu k vítězství, protože to je pro mě už od Survivora 4 nejlepší hráč této soutěže. Je to skvělý taktik, umí lidi oblbnout a ukecat, zároveň to neni fyzicky slabý hráč a umí vyhrávat soutěže a sociální vazby také umí navazovat a udržet. Pro mě geniální hráč, který hru zkoumá a pak zvolí taktiku se všim všudy, oproti třeba Russelovi, který si jede pořád jedno a to samé. Tahle řada nebyl nejzábavnější a nejlepší, to určitě ne, ale mě bavila hodně a to hlavně díky Robovi, který předvedl neuvěřitelnou one man show. Jinak doufám, jako většina zde, že se Survivor vrátí ke kořenům, kde půjde hlavně o přežívání a soutěže, než o taktiku. Ale je jasné, že po 11 letech hraní takto výjimečné hry se musí hra nějak vyvinout a změnit, protože hráči si uvědomí, že taktika je to nejdůležitější a začínají s ní už od 1. dne.

11 OK OK | 11. června 2011 v 16:54 | Reagovat

Nevím, na kolik je ta zpráva pravdivá a aktuální, ale co vím, tak Survivor South Pacific nebude duelem Coach vs. Phillip, ale COACH vs. OZZY! To by mohlo být luxusní.

Už jen zrušit ten planý Redemption Island.

12 wang wang | E-mail | Web | 24. června 2011 v 8:45 | Reagovat

Dobre zhodnoceni, souhlasim, ze RI se zdal jako zajimavy napad, ale v praxi to nebylo ono. Rob byl opravdu nejlepsi ze vsech a vyhru si zalouzil. Neprislo mi, ze by soutezici byli nejak hloupejsi ci mene schopni nez v jinych seriich. Russell zklamal, neb narozdil od Roba nedokazal prizpusobit styl hrani hracum a situacim, opravdu si jel ten svuj styl a tym kvuli nemu prohral soutez, aby se ho zbavil :) Tesim se na serii 23!

13 gogo gogo | E-mail | 11. října 2013 v 13:28 | Reagovat

osobně bych si radši zapíchal

14 ADymnevizeni ADymnevizeni | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 21:43 | Reagovat

Four to five servings of this fruit juice must be consumed per week to have the desired result.  Thus, in the event the muscles in the penile area are relaxed, more blood will enter in the penis and a hardon will occur.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama